Odstawianie dziecka od piersi matki

Twoje dziecko powinno otrzymać pokarm uzupełniający, ale nie chce brać łyżki, czy też jedzenie pluje we wszystkich kierunkach? Nie rozpaczaj, jeśli Twoje dziecko nie chce jeść owsianki. Powody mogą być różne. Powiemy Ci, czym one są i co możesz z tym zrobić.

Od mleka do owsianki: trudne przejście

Wprowadzenie żywności uzupełniającej to prawdziwa zmiana dla niemowląt. Przecież od urodzenia karmiły się mlekiem z piersi lub butelki mamy. Teraz w menu jest pierwsza owsianka, a usta maluchów po prostu nie chcą się otworzyć.

Jeśli po kilku próbach nie można sprawić, by owsianka była smaczna, rozpacz i niepewność stopniowo zapadają w: „Pomocy, moje dziecko nie je owsianki!”, „Co robię źle?”, „Czy moje dziecko jest chore?” – budzi w umysłach wielu matek. Nie jest to bynajmniej powód do paniki: wiele dzieci początkowo ma trudności z przestawieniem się z mleka na owsiankę. Często jednak problem można rozwiązać przy odrobinie cierpliwości i wielokrotnych próbach. Jeśli jednak Twoje dziecko nadal nie chce owsianki, powinieneś dotrzeć do sedna tego powodu.

Możliwe powody, dla których Twoje dziecko odmawia jedzenia

Najczęstsze powody, dla których dziecko nie je owsianki, wynikają z indywidualnego stanu. Możliwe są następujące wyjaśnienia:

 • Jedzenie nie smakuje dobrze: Twoje dziecko może nie chcieć owsianki, ponieważ jej nie lubi. Jeśli po kilkukrotnym wypróbowaniu owsianki nadal nie odniesiesz sukcesu, zmień składniki i wypróbuj nowe warianty. Niemowlęta często potrzebują kilku prób, aby przyzwyczaić się do smaku potraw. Należy wprowadzać tylko jedną nową żywność na raz, a nie wszystkie na raz. W ten sposób dziecko może przyzwyczaić się do nowego smaku i dowiedzieć się, co lubi Twoje dziecko.
 • Bez głodu: dopiero co karmiłeś piersią lub niedawno zjadłeś śniadanie? Twoje dziecko może odmówić jedzenia owsianki, ponieważ nie jest głodne.
 • Przeciążenie: Niemowlęta są często przytłoczone sytuacją, szczególnie na początku karmienia uzupełniającego. Nowych naczyń i karmienia łyżeczką jest wtedy za dużo. Twoje dziecko będzie również potrzebowało ćwiczeń, aby dostosować język i proces połykania do nowej diety.
 • Dziecko generalnie nie lubi owsianki: jeśli twoje dziecko po prostu nie lubi owsianki, zaproponuj mu alternatywę: może woli żuć miękkie warzywa lub jak kawałek chleba.
 • Zbyt głodne: nawet jeśli głód jest zbyt duży, dzieci odmawiają jedzenia owsianki. Karmienie łyżeczką jest czasami przeszkodą dla dziecka, aby szybko i łatwo się najeść.
 • Rozproszenie: czy podczas karmienia dziecka gra telewizor lub radio? W rezultacie Twoje dziecko może być rozproszone i nie może skupić się na jedzeniu.
 • Choroba: Czy Twoje dziecko przestaje jeść owsiankę po przeziębieniu? Utrata apetytu nie jest wówczas rzadkością. Daj dziecku czas na pełne wyzdrowienie.
 • Wskazówki i porady: W ten sposób nadal działa karmienie miazgą

Jeśli chcesz, aby owsianka była smaczna dla Twojego dziecka, może pomóc kilka sztuczek. Chociaż nie ma gwarancji, że zadziałają, warto spróbować.

 • Zachowaj cierpliwość podczas karmienia. Niemowlęta zauważają, kiedy jesteś niespokojny lub zestresowany. To uderza w apetyt.
 • Upewnij się, że Twoje dziecko skupia się wyłącznie na jedzeniu. Odłóż zabawki; wyłącz telewizor i radio.
 • Ustal stały rytm dnia. W ten sposób Twoje dziecko może lepiej przystosować się do zbliżającego się karmienia.
 • Pozwól dziecku wyssać kleik z Twojego palca. Może łyżka sobie z tym nie poradzi.
 • Daj dziecku łyżkę do owsianki, zanim zaczniesz uzupełniające jedzenie. Ma więc czas, żeby go przeżuć, pobawić się i przyzwyczaić.
 • Niech twoje dziecko będzie uczestniczyć w rodzinnym obiedzie. Dużo lepiej jest jeść w towarzystwie.
 • Jeśli Twoje dziecko nie je owsianki, zamiast tego zaproponuj dziecku pokarmy w palcach .
 • Zmieniaj składniki kaszki helpa ze strony www.bee.pl. Twoje dziecko może preferować ziemniaki od marchewki.
 • Daj dziecku czas na przyzwyczajenie się do nowej sytuacji. Każde dziecko rozwija się w innym tempie. W pewnym momencie każde dziecko zaczyna jeść.

Dziecko nie je owsianki: czy jest chore?

Po pierwsze: Dopóki nie zauważysz żadnych zmian w zachowaniu swojego dziecka, nie traci na wadze, nie odczuwa bólu ani nie wydaje się zmęczone i wiotkie, nie musisz się martwić. Jeśli jednak Twoje dziecko nie chce jeść owsianki i zauważysz jakiekolwiek objawy choroby, udaj się do pediatry. Podczas badania może ustalić, czy za bojkotem żywnościowym kryje się poważniejsza choroba.